177k views
1 vote
The unit rate of $45.75/15 gallons

2 Answers

4 votes

Answer: 3.05 USD per gallon

Explanation:

You can just divide them

User TofuBeer
by
8.3k points
6 votes

Answer:

$3.05 per gallon

Explanation:

45.75 / 15 = $3.05 per gallon

So, the unit rate is $3.05 per gallon

User Smsivaprakaash
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.