Answer:
Your friend pays $2.35 more per hour than you
Explanation:
The question requires us to find the unit rate for both you and your friend in the form cost per hour.
Step 1: Finding unit rate with your information:

Checking step 1: Therefore, you pay $3.40 per hour, which you can see by multiplying 3.40 by 5 to get 17
Total cost = price (dollars) * time (hours)
Total cost = $3.40 * 5 hr
Total cost = $17.00
Step 2: Finding unit rate for your friend:

Checking step 2: Therefore, your friend pays $5.75 per hour, which you can see by multiplying 5.75 by 4 to get 23
Total cost = price (dollars) * time (hours)
Total cost = $5.75 * 4 hr
Total cost = $23.00
Step 3: Finally, we can subtract your unit rate from your friend's to find how much more she pays per hour
5.75 - 3.40 = $2.35
Thus, your friend pays $2.35 more per hour than you