144k views
5 votes
I rent a canoe for 5 hours I pay $17 per hour my friend rents a kayak for4 hours she pays 23 per hour who pays more for the rental by how much

User Ganesh M
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Your friend pays $2.35 more per hour than you

Explanation:

The question requires us to find the unit rate for both you and your friend in the form cost per hour.

Step 1: Finding unit rate with your information:


(17)/(5)=(x)/(1)\\ \\ 17=5x\\\\3.40=x

Checking step 1: Therefore, you pay $3.40 per hour, which you can see by multiplying 3.40 by 5 to get 17

Total cost = price (dollars) * time (hours)

Total cost = $3.40 * 5 hr

Total cost = $17.00

Step 2: Finding unit rate for your friend:


(23)/(4)=(x)/(1)\\ \\ 23=4x\\\\5.75=x

Checking step 2: Therefore, your friend pays $5.75 per hour, which you can see by multiplying 5.75 by 4 to get 23

Total cost = price (dollars) * time (hours)

Total cost = $5.75 * 4 hr

Total cost = $23.00

Step 3: Finally, we can subtract your unit rate from your friend's to find how much more she pays per hour

5.75 - 3.40 = $2.35

Thus, your friend pays $2.35 more per hour than you

User Fbicknel
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.