50.3k views
4 votes
A 12 oz bag of candy that costs $1. 89 is 1. 89 $/oz

User Hayes
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

I honestly can't totally tell what you are looking for, but I think it's the cost per ounce.

So 1.89/12 = $0.1575 per oz, which rounds to approx $0.16 per oz.

User Poshest
by
8.2k points

No related questions found