228k views
5 votes
The Nut Shack sells cashews for $6.80 per pound and Brazil nuts for $4.70 per pound. How much of

each type should be used to make a 37 pound mixture that sells for $5.78 per pound?
Round answers to the nearest pound.
pounds of cashews
pounds of Brazil nuts
> Next Question

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

$6.80 x 19 pounds = $129.2

$4.70 x 18 pounds = $84.6

+___________________

37 pounds = $213.8

$213.8 divided by 37 pounds = 5.77837......

= $5.78 per pound

User Kadiro
by
8.2k points