98.3k views
2 votes
Brandon bought 3 hot dogs and 2 sodas for $14.50 Carson bought 4 hot dogs and 1 soda for $16 how much did each cost?

User Redlab
by
8.4k points

1 Answer

3 votes
Let's use a system of equations to solve for the cost of a hot dog and a soda:

Let x be the cost of a hot dog
Let y be the cost of a soda

From the first equation, we know:

3x + 2y = 14.50

From the second equation, we know:

4x + y = 16

Now we can solve for x and y by using elimination or substitution method:

Elimination method:
- Multiply the second equation by 2 to eliminate y:
8x + 2y = 32
- Subtract the first equation from this equation:
8x + 2y - 3x - 2y = 32 - 14.50
5x = 17.50
x = 3.50

Substitute x = 3.50 into one of the original equations to solve for y:
3(3.50) + 2y = 14.50
10.50 + 2y = 14.50
2y = 4
y = 2

Therefore, a hot dog costs $3.50 and a soda costs $2.
User Bruno Pinto
by
8.4k points