Answer: To find out the lowest and highest unit prices, we need to calculate the unit price for each package of footballs:
For the package of 3 footballs for $25, the unit price is:
25 / 3 = $8.33 per football
For the package of 5 footballs for $46, the unit price is:
46 / 5 = $9.20 per football
Since Coach Carter needs to buy 35 new footballs, he could either buy 12 packages of 3 footballs (for a total of 36 footballs at a cost of $300) or 7 packages of 5 footballs (for a total of 35 footballs at a cost of $322).
Therefore, if he buys the 12 packages of 3 footballs, he will save:
$322 - $300 = $22
So he would save $22 by purchasing 35 footballs in packages with the lowest unit price compared to the highest unit price.