Answer:
$1.01
Explanation:
We Know
A 2-quart carton of pineapple juice costs $8.08
1 quart = 4 cups
2 quarts = 8 cups
So, 8 cups of pineapple juice cost $8.08.
What is the price per cup?
We Take
8.08 / 8 = $1.01
So, the price per cup is $1.01
9.5m questions
12.2m answers