73.8k views
0 votes
A 2-quart carton of pineapple juice costs $8.08. What is the price per cup?

$

User MrTJ
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.01

Explanation:

We Know

A 2-quart carton of pineapple juice costs $8.08

1 quart = 4 cups

2 quarts = 8 cups

So, 8 cups of pineapple juice cost $8.08.

What is the price per cup?

We Take

8.08 / 8 = $1.01

So, the price per cup is $1.01

User Constantin Hong
by
8.1k points

Related questions

1 answer
2 votes
164k views
1 answer
2 votes
64.6k views