Answer:
6059.63 kcal/kg.
Step-by-step explanation:
CH4 consist of Hydrogen and carbon. Therefore, Hydrogen in CH4 = 12 × 4 = 48 kg, carbon in CH4 = 12 × 12 = 144kg.
For ethane, the amount of hydrogen present = 2 × 6 = 12kg and that of carbon in ethane = 2 × 24 = 48kg.
The weight of carbon in CO = 15 × 12 = 18kg and the weight of Hydrogen in CO = 15 × 16 = 240kg.
For hydrogen, its weight in H2 = 50 × 2 = 100kg.
For CO2, carbon has = 4 × 12 = 48 kg and oxygen has = 4 × 32 = 128kg.
For C6H6, carbon has 2 × 72 = 144kg and hydrogen has 2 × 6 = 12kg.
For N2, the amount of nitrogen= 11 × 28 = 308 kg.
For CH2= CH2, carbon has 4 × 24 = 96kg and hydrogen = 4 × 4 = 16kg.
The gross calofiric value = 1/100 [ 8080 C + 34500 + ( H - O/8) + 22405].
Where the total weight = 128 + 180+ 48 + 240 + 100 + 144 + 48 + 12 + 48 + 16 + 96 + 308 + 12 + 144 = 1524 kg.
The percentage by weight of carbon = total weight of carbon/total weight × 100.
The total Weight of carbon= 48 + 180 + 144 + 48 +144 + 96 = 660kg.
The percentage weight of carbon = 660/1524 × 100 = 43.3 %.
The percentage weight of hydrogen = total weight of hydrogen/total weight × 100.
The total weight of hydrogen = 100 + 12 + 48 + 16 +12 = 188.
The percentage weight of Hydrogen = 188/ 1524 × 100 = 12.33%.
Percentage weight of oxygen = total weight of oxygen/total weight × 100.
Percentage weight of oxygen = ( 128 + 240) / 1524 × 100 = 24.15%.
The gross calorific value = 1/100 [ 8080 × 43.3 ,+ 34500 ( 13.33 - 24.15/8) ] = 6711.02 kcal/kg.
Net calorific value = 6711.02 - 0.09 × 12.3 × 587 = 6059.63kcal/kg.