53.1k views
1 vote
Give an example of a unit rate that you have seen or used in your life recently.

User Ferro
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

The examples of unit rate are given below and this can be determined by using the definition of unit rate.

The unit rate is nothing but a ratio that represents the rate of something per unit.

Examples --

1) A car is driving at a speed of 50 kilometers per hour. The 50 km/hr represents the unit rate.

2) The cost of the potatoes is $2 per pound. The $2/pound represents the unit rate.

3) The density of a substance is 4 Kg per liter. The 4kg/lt represents the unit rate.

User Urdearboy
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.