181k views
1 vote
Please help with these questions it's due tommore​

Please help with these questions it's due tommore​-example-1

1 Answer

7 votes

7:

To find 6% of 45.50=

0.06x45.50= 2.73

and than 17% of 45.50

0.17x45.50= 7.735

so add 2.73 and 7.735= 10.465

than add 10.465 to $45.50 = $55.965 So the answer is $55.965.

8:

again the same thing but with the different numbers.

0.06x105.75= 6.345

0.20x105.75= 21.15

21.15+6.345= 27.495

so than 105.75-27.495= $78.255

9:

same thing again

146.75x0.25= 36.6875

0.09x146.75= 13.2075

But this time add the tax (13.2075)= 146.75+13.2075= 159.9575

but than you subtract the discount which is 25% so 159.9575-36.6875=123.7

So that is the price! $123.7

I hope that helps!

User Alex Yagur
by
7.5k points

Related questions

asked Mar 22, 2022 107k views
Lcrepas asked Mar 22, 2022
by Lcrepas
8.1k points
1 answer
1 vote
107k views