74.5k views
0 votes
8 pound of peanuts cost 24 dollars. 6 pounds of walnuts cost half as much. Which is more expensive and by how much.

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

The cost of 1 pound of peanuts can be found by dividing the total cost of 8 pounds by 8:

Cost of 1 pound of peanuts = $24 / 8 pounds = $3 per pound

The cost of 1 pound of walnuts can be found by dividing the total cost of 6 pounds by 6 and then multiplying by 2 (since the cost of 6 pounds is half that of the peanuts for the same weight):

Cost of 1 pound of walnuts = ($24 / 6 pounds) x 2 = $8 per pound

Therefore, we see that walnuts are more expensive than peanuts by $5 per pound ($8 - $3).

In other words, 1 pound of walnuts costs $5 more than 1 pound of peanuts.

User Dbtek
by
8.0k points