Answer:
Explanation:
The cost of 1 pound of peanuts can be found by dividing the total cost of 8 pounds by 8:
Cost of 1 pound of peanuts = $24 / 8 pounds = $3 per pound
The cost of 1 pound of walnuts can be found by dividing the total cost of 6 pounds by 6 and then multiplying by 2 (since the cost of 6 pounds is half that of the peanuts for the same weight):
Cost of 1 pound of walnuts = ($24 / 6 pounds) x 2 = $8 per pound
Therefore, we see that walnuts are more expensive than peanuts by $5 per pound ($8 - $3).
In other words, 1 pound of walnuts costs $5 more than 1 pound of peanuts.