185k views
2 votes
3 tons of bark cost $14,580. 00 what is the price per pound

User Melix
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer: $2.43.

Explanation:

There are 6,000 pounds in 3 tons. Therefore, the price per pound is $2.43 ( 14,580 / 6000 = 2.43)

User Pastor
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories