90.7k views
5 votes
What is the better buy?
O 30 oz for $2.99
O 15 oz for $1.49

User Npostavs
by
8.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The 30 oz option for $2.99 is the better buy. It costs $0.10 per ounce, whereas the 15 oz option costs $0.10 per ounce.

User Sonxurxo
by
8.5k points

No related questions found