108k views
12 votes
A 0.38 kg drinking glass is filled with a hot liquid. The liquid transfers 7032 J of energy to the glass. If the

temperature of the glass increases by 22 K, what is the specific heat of the glass?

User SCS
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

841 J/kg.K

Step-by-step explanation:

The computation of the specific hear of the glass is shown below:

As we know that

E= cmΔt

where

c denotes specific heat

m denotes 0.38 kg

Δt = temperature = 22k

E denotes energy = 7032 J

Now

7032 J = (0.38) (22) (c)

7032 J = 8.36 (c)

So C = 7032 J ÷ 8.36

= 841 J/kg.K

User Nate Bosch
by
6.9k points