122k views
1 vote
Show each step and all worl

Show each step and all worl-example-1

2 Answers

2 votes

Answer:

The correct answer is the one on the bottom. The other answers shown are all wrong. The correct answer is J

Explanation:

First off, you have to figure out what's the unit rate, so we come across two points, in this case, I came up with the orgin and (10, 2). We did the rise over the run, which gave us a unit rate of 5 of y for every x. In this case, the correct answer would be H. Even though I can't see what H is, every single other one is correct, so we have to come to the conclusion that H is the correct choice for the one that's wrong.

F matches with the unit rate since 2/10 is also equaled to 0.2/1 since it's 0.2 per piece, so the piece is the x and the 0.2 is the y.

G matches with the unit rate because it's 6 workers per 30 children. 6/30 matches with 2/10.

H matches with the unit rate since it's 9 pages per 45 minutes, making the equation 9/45, which indeed, does match 2/10.

J doesn't match with the unit rate since 10 dollars per 2 hours implies that the equation is 10/2, which gives you the unit rate of 5/1 or 5, which is the reciprocal of 1/5.

User Raksa
by
8.3k points
1 vote

Answer:

J. Richie earns $10 every 2 hours to pet sit for his neighbor

Explanation:

You want to identify the situation with the different unit rate.

Unit rate

For proportional relations, such as the ones given in this problem, the unit rate is calculated by dividing a value for the dependent variable by the corresponding value for the independent variable. When the coordinates are expressed as an ordered pair (x, y), the unit rate is y/x.

Graph

The graph passes through a couple of grid intersections. One of them has coordinates (10, 2). The unit rate is 2/10 = 0.2.

F Gum

The unit rate is the rate for 1 unit: $0.20 for 1 piece. The numerical value of the unit rate is 0.20, same as the graph.

G Daycare

The given relation between children and workers is (children, workers) = (30, 6). The unit rate is 6/30 = 0.2, same as the graph.

H Reading

The relation between minutes and pages is (minutes, page) = (45, 9). The unit rate is 9/45 = 0.2, same as the graph.

J Earnings

The relation between hours and earnings is (hours, earnings) = (2, 10). The unit rate is 10/2 = 5, different from the graph.

The different unit rate is ...

J. Richie earns $10 every 2 hours to pet sit for his neighbor

__

Additional comment

Calculating the unit rate as y/x only works when the relation is a proportional one. All of the situations here have proportional relations.

<95141404393>

User Abeln
by
8.4k points