Answer:
J. Richie earns $10 every 2 hours to pet sit for his neighbor
Explanation:
You want to identify the situation with the different unit rate.
Unit rate
For proportional relations, such as the ones given in this problem, the unit rate is calculated by dividing a value for the dependent variable by the corresponding value for the independent variable. When the coordinates are expressed as an ordered pair (x, y), the unit rate is y/x.
Graph
The graph passes through a couple of grid intersections. One of them has coordinates (10, 2). The unit rate is 2/10 = 0.2.
F Gum
The unit rate is the rate for 1 unit: $0.20 for 1 piece. The numerical value of the unit rate is 0.20, same as the graph.
G Daycare
The given relation between children and workers is (children, workers) = (30, 6). The unit rate is 6/30 = 0.2, same as the graph.
H Reading
The relation between minutes and pages is (minutes, page) = (45, 9). The unit rate is 9/45 = 0.2, same as the graph.
J Earnings
The relation between hours and earnings is (hours, earnings) = (2, 10). The unit rate is 10/2 = 5, different from the graph.
The different unit rate is ...
J. Richie earns $10 every 2 hours to pet sit for his neighbor
__
Additional comment
Calculating the unit rate as y/x only works when the relation is a proportional one. All of the situations here have proportional relations.
<95141404393>