91.7k views
5 votes
A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?

1 Answer

9 votes

Answer:

i would say about $1.85

Explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

User Lonimor
by
4.3k points