47.6k views
4 votes
A 16 ounce box of pasta costs $1.12. A 32 ounce box cost 1.92. A 5 pound box cost $4.00. Which box is the best deal?

2 Answers

4 votes
To determine which box is the best deal, we need to calculate the price per ounce for each one.

For the 16-ounce box:

Price per ounce = $1.12 / 16 ounces = $0.07 per ounce

For the 32-ounce box:

Price per ounce = $1.92 / 32 ounces = $0.06 per ounce

For the 5-pound box:

We first need to convert pounds to ounces (since the other two boxes are in ounces):

5 pounds = 80 ounces

Price per ounce = $4.00 / 80 ounces = $0.05 per ounce

Therefore, the 5-pound box is the best deal, with a price of $0.05 per ounce.
User Poncha
by
8.3k points
3 votes

Answer:

To find the best deal, we must get the value of 1 oz for each of the boxes.

Box 1: 1.12 divided by 16 equals 0.07 / oz

Box 2: 1.92/32 equals 0.06 / oz

5 LB Box = 80 OZ

Box 3: 4/80 = 0.05 / oz

The third box is the best deal.

User Andy Smith
by
7.6k points