To find the unit cost of jelly beans, we need to divide the total cost by the number of ounces:
Unit cost = Total cost / Number of ounces
First, we need to convert 32 1/5 ounces to a decimal:
32 1/5 = 32.2
Now we can calculate the unit cost:
Unit cost = $13.99 / 32.2 ≈ $0.434
Rounded to the nearest cent, the unit cost of jelly beans is $0.43 per ounce.