192k views
4 votes
The total cost of ribbon is the product of the total number of yards and the cost per yard. The cost per yard is $.40. Write an equation for the total cost of the following:

2 yards blue ribbon
8 yards white ribbon
11 yards pink ribbon
7 yards peach ribbon

User Hongxu
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
The equation for the total cost of the ribbon is:

2($0.40) + 8($0.40) + 11($0.40) + 7($0.40) = $9.60
User Djalmafreestyler
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories