3.8k views
3 votes
Roya paid $48 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate per carton of orange juice that roya paid for

User Piou
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

You are given $ and cartons and you want $/carton

$ 48 / 12 cartons = $ 4 / carton <====unit rate

User Sayok Majumder
by
7.6k points