Answer:
The 80.6 square foot roll is less expensive per square foot since it costs $0.03/square foot compared to the other which costs $0.02/square foot
Explanation:
Because the question asks which of the two paper towel rolls is less expensive per square foot, we must find the unit rate of both rolls (specifically, cost per 1 square foot)
We can find the unit rate using a proportion:
53.7 square foot roll

80.6 square foot roll

Thus, per square foot, the 80.6 square foot roll is less expensive than the 53.7 square foot roll