Answer:
$124 per week
Explanation:
To fins how much she needs to save each week, divide the total cost by the amount of time. In this problem, divide $2,976 by 24 weeks to find the amount she needs to save.
$2976/24=$124 per week
9.4m questions
12.2m answers