79.0k views
2 votes
Homework Progress 9 / 12 Marks The same honey is sold in two different size jars. Large Jar Small Jar 540g for £4.10 360g for £2.81 By considering the amount of honey per penny, work out which jar is the best value for money. Working must be shown.Homework Progress 9/ 12 Marks The same honey is sold in two different size jars. Large Jar Small Jar 540g for £4.10 360g for £2.81 By considering the amount of honey per penny, work out which jar is the best value for money. Working must be shown.

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

If the large Jar is $4.10 for 540g

and small jar $2.81 for 360 g

You need to show how much it cost for 1 g,so you can compare how much it cost per gram. You would divide the total cost by the grams to see how much it is for 1 g.

Large jar. $4.10/540 = $.0076 for 1 gram

Small Jar. $2.81/360 =$.0078 for 1 gram

Because the large jar is cheaper to buy per gram, the large jar is the best value for the money.

User StAlphonzo
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.