12.3k views
0 votes
A 4-quart jug of water costs $7.04. What is the price per cup?

User Seku
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

A 4-quart carton of yogurt costs $7.04. The price per cup is $0.44 per cup.

Explanation:

What is the price?

A price is the sum of money that one party pays or receives in exchange for another's goods or services. The cost of production may go by another name in some circumstances.

If a product is classified as a "good" in a commercial exchange, its price is most likely to be referred to as such.

4 quarts equal one gallon.

That makes 8 quarts ½ a gallon and 4 cups make one quart, as seen by the gallon man in the attachments.

4 quarts equal 16 cups, because 4 x 4 is 16.

$7.04 is the price for a four-quart carton of it.

Now, divide 7.04 by that number to find the price per cup.

7.04 / 16 = 0.44.

Therefore, the price per cup is $0.44 per cup.

User IgorL
by
8.0k points