79.8k views
0 votes
A 20-ounce bottle of lotion costs $3.80. How much does each ounce cost?

User PabloRN
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.19 cents

Explanation:

first you have to divide 3.80 by 20

which is .19