124k views
5 votes
A 1-pound box of candy cost $4.00. What was the cost per ounce (1 pound = 16 ounces)?

User Protango
by
8.4k points

2 Answers

1 vote

Answer: 16/1 16x4 = 64/4

User Burgerhex
by
8.0k points
2 votes

Answer:

0.25

Explanation:

The cost per ounce of candy can be calculated by dividing the total cost of the box by the number of ounces in the box. Since 1 pound equals 16 ounces, the cost per ounce is $4.00 / 16 ounces = $0.25 per ounce.

So the cost per ounce of candy is $0.25.

User Diego Alvarez
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories