39.5k views
19 votes
Tom bought g gallons of ice cream for $3.55 per gallon. He also paid $12 for toppings. Which expressions represent the total amount Tom spent to prepare for his party?

User Ojomio
by
8.6k points

1 Answer

8 votes

Answer:

y=3.55x+12

Explanation:

User Dosha
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories