171k views
0 votes
Just look at the photo and anything you can help me with wi be much appreciated

Just look at the photo and anything you can help me with wi be much appreciated-example-1

1 Answer

4 votes
(been awhile since i've done this but i'm pretty certain on these)

10.
a.
120*0.60=72
120+72=192
answer: 192

b.
192*0.30=57.60
192-57.60=134.40
answer: 134.40

c.
134.40-120= 14.40
the store made $14.40 on the bicycle

11.
147*0.75=110.25
147-110.25=36.75
answer: 36.75

12.
a.
60*0.06=3.60
60+3.60= 63.60
answer: 63.60

b.
60*0.15=9
60-9=51
answer: 51

c.
51*0.06=3.06
51+3.06=54.06
answer: 54.06
User Verity
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories