171k views
0 votes
Just look at the photo and anything you can help me with wi be much appreciated

Just look at the photo and anything you can help me with wi be much appreciated-example-1

1 Answer

4 votes
(been awhile since i've done this but i'm pretty certain on these)

10.
a.
120*0.60=72
120+72=192
answer: 192

b.
192*0.30=57.60
192-57.60=134.40
answer: 134.40

c.
134.40-120= 14.40
the store made $14.40 on the bicycle

11.
147*0.75=110.25
147-110.25=36.75
answer: 36.75

12.
a.
60*0.06=3.60
60+3.60= 63.60
answer: 63.60

b.
60*0.15=9
60-9=51
answer: 51

c.
51*0.06=3.06
51+3.06=54.06
answer: 54.06
User Verity
by
8.8k points