142k views
1 vote
A 4-cup bottle of soda costs $6.80. What is the price per pint?

User BozoJoe
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$3.40 per pint

Explanation:

4 cups is equal to 2 pints, as there are 4 cups in 2 pints.

So let's set up an equation:

6.80/2

3.40

User Valkirilov
by
8.0k points
1 vote

Answer: $0.85

:)

hope this hellps

User Lerone
by
8.1k points

No related questions found