Answer:
10 oranges
Explanation:
We Know
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80
4.80 / 6 = $0.80 for one orange
If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
We Take
8 / 0.80 = 10 oranges
So, he bought 10 oranges.
9.4m questions
12.1m answers