164k views
5 votes
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4. 80. If Austin spent $8. 00 on oranges, how many did he buy

User Spooks
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

10 oranges

Explanation:

We Know

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80

4.80 / 6 = $0.80 for one orange

If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?

We Take

8 / 0.80 = 10 oranges

So, he bought 10 oranges.

User Foluis
by
8.5k points