153k views
4 votes
. Which jar of pasta has the greatest unit price?

. Which jar of pasta has the greatest unit price?-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

Jar 2 has the greatest unit price. B is correct.

Explanation:

Jar 1: $1.60/16 oz = 10¢/ounce

Jar 2: $2.40/20 oz = 12¢/ounce

Jar 3: $2.64/24 oz = 11¢/ounce

Jar 4: $2.88/32 oz = 9¢/ounce

Jar 2 has the greatest unit price, so the correct answer is B.

User Chris Adams
by
7.6k points

No related questions found