133k views
11 votes
A $129 golf club is on sale

for 30% off. If sales taxis
6.25%, what will be the final
cost of the golf club with the
discount and sales tax?
Pls NO LINKS

User Dan Monego
by
7.1k points

1 Answer

14 votes

Answer:

The final cost of the golf club after subtracting the discount and adding sales tax from the original sale price is $95.944

Explanation:

Given the Parameters :

Original sale price = $129

Discounted price = (1 - 0.30) × 129 = $90.30

The sales tax on the purchase

Tax amount = (0.0625 × $90.30) = $5.64375

Total amount paid = Discounted price + sales tax

($90.3 + $5.64375) = $95.944

Therefore, the total amount paid is $95.944

User Jgran
by
6.3k points