38.8k views
3 votes
The Pear company produces and sells pPhones. Their production costs are $300000 plus $150 for each pPhone they produce, but they can sell the pPhones for $250 each. How many pPhones should the Pear company produce and sell in order to break even?

User Boran
by
8.1k points

1 Answer

6 votes


Step 1: Calculate the total cost of producing pPhones.
Total cost = $300000 + $150 x number of pPhones

Step 2: When we express this as an equation, we get:
$150x + 300000=250x

Step 3: Subtract 250x from both sides of the equation.
150x = 300000 - 250x

Step 4: Subtract 150x from both sides of the equation.
250x = 300000 - 150x

Step 5: Divide both sides of the equation by 100.
x = 3000

Step 6: Therefore, the Pear company should produce and sell 3000 pPhones in order to break even.
User Bangonkali
by
9.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories