55.5k views
5 votes
The following events took place at a manufacturing company for the current year:

a. Purchased $95,900 in direct materials.
b. Incurred labor costs as follows:

1. direct, $56,900
2. indirect, $14,500.

c. Other manufacturing overhead was $107,900, excluding indirect labor.
d. Transferred 80% of the materials to the manufacturing assembly line.
e. Completed 65% of the Work-in-Process during the year.
f. Sold 85% of the completed goods.
g. There were no beginning inventories.

Required:
What is the value of the ending Work-in-Process Inventory?

User Isaolmez
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The ending Work-in-Process Inventory is:

= $89,600.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Purchases of direct materials = $95,900

Materials used (80% of $95,900) $76,720

Direct labor incurred = 56,900

Overhead costs:

Indirect labor incurred = 14,500

Other overhead costs 107,900 122,400

Total production costs $256,020

Cost of goods completed = 166,413

Ending Work in Process = $89,607

Cost of goods completed = $166,413

Cost of goods sold = 85% of $166,413 = $141,451

Ending Finished goods inventory = $24,962

User Abdalmonem
by
6.6k points