77.2k views
1 vote
Malik buys 2 oranges and 5 mangoes at a cost of $4.50 while his friend Seb buys 4 oranges and 3 mangoes at a cost of $4.10. What is the cost of each item? (All of the oranges cost the same and all of the mangoes cost the same)

User MrBink
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.70

Explanation:

Let the cost of an orange be represented by o and the cost of a mango be represented by m.

According to the problem, we can set up the following system of equations:

2o + 5m = 4.5

4o + 3m = 4.1

We can solve for o and m using elimination or substitution. Here's one way to solve it using elimination:

Multiply the first equation by 4 and the second equation by -2 to eliminate o:

8o + 20m = 18

-8o - 6m = -8.2

14m = 9.8

m = 0.7

Substitute m = 0.7 into one of the equations to solve for o:

2o + 5(0.7) = 4.5

2o + 3.5 = 4.5

2o = 1

o = 0.5

Therefore, the cost of an orange is $0.50 and the cost of a mango is $0.70.

Hope this helps!

User WakeupMorning
by
9.1k points