Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
The percentage by mass of oxygen is defined as;
Mass of oxygen/ molar mass of the compound * 100/1
The average percentage by mass of oxygen = 38.933 + 38.940 + 38.871 + 38.892 + 38.900/5
The average percentage by mass of oxygen = 38.907
Percentage Error = (|accepted value – experimental value| \ accepted value) x 100%
Percentage Error = 39.13 - 38.907 / 39.13 * 100
Percentage Error = 0.57%