169k views
5 votes
Four peaches and 12 nectarines cost $2.28. At the same shop, two peaches and 14 nectarines cost $2.10. Using matrix methods, find the cost of each piece of fruit.

The cost for a peach is $ ___________________ (round to two decimal places)
and the cost of a nectarine is $ _____________ (round to two decimal places).

1 Answer

4 votes

Explanation:

Let's represent the cost of one peach as "x" and the cost of one nectarine as "y". We can set up a system of equations using the given information:

4x + 12y = 2.28

2x + 14y = 2.10

We can write this system in matrix form as AX = B, where

A = |4 12|

|2 14|

X = |x|

|y|

B = |2.28|

|2.10|

To solve for X, we can use the formula X = A^(-1)B, where A^(-1) is the inverse of matrix A.

First, we need to find the inverse of matrix A:

|4 12| |7/30 -2/15|

|2 14| = |-1/30 2/15|

Now we can use the formula X = A^(-1)B:

|x| |7/30 -2/15||2.28| |0.24|

|y| = |-1/30 2/15||2.10| = |0.12|

Therefore, the cost for a peach is $0.24 (rounded to two decimal places) and the cost for a nectarine is $0.12 (rounded to two decimal places).

User Whytewolf
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories