77.7k views
12 votes
A transverse wave has a frequency of 200 Hz with a wavelength of 1.0 m. Determine the speed

of the wave.

User MNR
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:

200 m\ s Ans .....

Step-by-step explanation:

Data:

f = 200 Hz

w = 1.0 m

v = ?

Formula:

v = f w

Solution:

v = ( 200)(1.0)

v = 200 m\s Ans .........

User Mariely
by
7.0k points