158k views
0 votes
You go to the store and buy cheese at the deli for $3.48 a pound. You buy a pound and a half. How much does the cheese cost?

User Ratkok
by
7.9k points

1 Answer

1 vote
$5.22 because $3.48 x 1.5 pounds = $5.22
User Dhanasekar
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories