139k views
2 votes
1165= 1602

IC Brown Sugar
I<= 16T
Chocolate Chip Cookies
Yield-45 cookies, 1 oz each
Portions: 45 portions
Butter
Brown Sugar
Eggs
1. Work through the table to find the cost for a batch of Chocolate Chip Cookies. (8 pts.)
Ingredient
Amount
Unit Cost
Unit Price
Vanilla Extract
Salt
For
Flour
Chocolate Chips
use
measurement conversions
2 sticks
1% Cup
5 eggs
1 fl. oz.
1 oz.
3 Cups + 2
Tablespoons
12 oz.
$3.00/lbs.
2. How much does one cookie cost? (P. 322) (1pt)
$4.99/5 lbs.
$4.80/dozen
$23.99/160z
$5.99/3 lbs
$34.95/50 lbs.
$6.99/lbs.
Aavel C
Batch: $
3. Use the Factor Method to find the price for one cookie with a food cost of 33% (P. 293) (1 pt.)
5. What would the food cost be if you charged $3.00 per cookie?
4. Use the Markup-On-Cost method to find the price for one cookie with a food cost of 25%
(P. 293) (1pt.)

User Stianlp
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: the food cost for a cookie that is sold for $3.00 is $0.75.

Explanation:

User Knub
by
8.4k points