5.2k views
0 votes
The rate constant for a certain reaction is measured at two different temperatures:

temperature k
376.0 °C 4.8 x 10^8
280.0 °C 2.3 x 10^8

Assuming the rate constant obeys the Arrhenius equation, calculate the activation energy Ea for this reaction.

User Adam Duro
by
6.3k points

1 Answer

11 votes

Answer: The activation energy Ea for this reaction is 22689.8 J/mol

Step-by-step explanation:

According to Arrhenius equation with change in temperature, the formula is as follows.


ln (k_(2))/(k_(1)) = (-E_(a))/(R)[(1)/(T_(2)) - (1)/(T_(1))]


k_1 = rate constant at temperature
T_1 =
2.3* 10^8


k_2 = rate constant at temperature
T_2 =
4.8* 10^8


E_a= activation energy = ?

R= gas constant = 8.314 J/kmol


T_1 = temperature =
280.0^0C=(273+280)=553K


T_2 = temperature =
376.0^0C=(273+376)=649K

Putting in the values ::


ln (4.8* 10^8)/(2.3* 10^8) = (-E_(a))/(8.314)[(1)/(649) - (1)/(553)]


E_a=22689.8J/mol

The activation energy Ea for this reaction is 22689.8 J/mol

User Sino
by
7.9k points