195k views
1 vote
Express each rate as a unit rate

$2.70 for 15 ounces

User DaveAlden
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

To express the given rate as a unit rate, divide the given amount by the given quantity.

$2.70 for 15 ounces can be expressed as:

$0.18 per ounce (unit rate)

User Myk Melez
by
8.0k points

No related questions found