Answer:
1. To calculate the equivalent units of production for materials and conversion, we need to consider the degree of completion of each element for both the work in process at the beginning of the month and for the units started and completed during the month. We then add these up to get the total equivalent units.
Materials:
Work in process, April 1: 5,500 x 0.9 = 4,950 units
Started and completed during April: 29,700 x 1 = 29,700 units
Work in process, April 30: 11,200 x 0.75 = 8,400 units
Total equivalent units for materials: 4,950 + 29,700 + 8,400 = 43,050
Conversion:
Work in process, April 1: 5,500 x 0.8 = 4,400 units
Started and completed during April: 29,700 x 1 = 29,700 units
Work in process, April 30: 11,200 x 0.5 = 5,600 units
Total equivalent units for conversion: 4,400 + 29,700 + 5,600 = 39,700
2. To calculate the cost per equivalent unit for materials and conversion, we divide the total cost for each element by the total equivalent units.
Materials:
Costs from beginning inventory: $14,080
Costs added during April: $75,344
Total costs: $89,424
Cost per equivalent unit: $89,424 / 43,050 = $2.08 per unit
Conversion:
Costs from beginning inventory: $6,820
Costs added during April: $36,396
Total costs: $43,216
Cost per equivalent unit: $43,216 / 39,700 = $1.09 per unit
3. To determine how many of the units transferred out of the Mixing Department in April were started and completed during that month, we need to subtract the work in-process units at the end of April from the total units transferred out.
Units transferred out: 24,000
Work in process, April 30: 11,200
Units started and completed during April: 24,000 - 11,200 = 12,800 units
4. Based on the information given, it's not clear whether the manager should be rewarded for good cost control. The manager's statement suggests that the materials cost per unit stayed below $3.00 despite a price increase, but we don't have enough information to know whether this was due to good cost control or other factors (such as using more efficient production methods or negotiating better prices with suppliers). Further analysis would be needed to determine the cause of the cost savings and whether they were a result of the manager's efforts.
Explanation: