181k views
0 votes
Eric had a box of 38 candy bars that he planned to sell for 29 cents each. Unfortunately, his sister ate 7 of his candy bars before he started selling them. In order to bring in the same amount of money as he would have if his sister had not eaten any of the candy bars, what price (in cents) should he charge for each of the remaining candy bars?

1 Answer

1 vote

Sorry for the late response but....

Answer:

36 cents

Explanation:

First, we would want to calculate how much the box would sell for before the sister ate some.

We would get 38*29(in cents) and we can further get 1102 cents before the sister ate the candy bars.

The sister ate 7 candy bars leaving us with 31 candy bars. In order to deduct the price for each candy bar, it would be a situation like the following:

$6 for 3 boxes of 500 cookies (i know that's cheap)

6/3...

$2 per box.

Using our situation we get 1102 cents for 31 candy bars.

1102 cents/31...

35.5483871

That does seem unrealistic, so we round to the nearest whole number and we get...

36 cents

User Larry Raymond
by
8.2k points

No related questions found