48.1k views
1 vote
A 3-pack of jump ropes costs $9.38. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Dodecaplex
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

3.13

Explanation:

The price of all three ropes together - $9.38

Price of one unit -9.38/3.=

3.12666 ; Nearest round figured cent would be $3.13

User Jbtd
by
7.8k points

Related questions

asked Apr 23, 2021 144k views
Kurtcorbett asked Apr 23, 2021
by Kurtcorbett
8.1k points
1 answer
4 votes
144k views
2 answers
3 votes
80.5k views
asked Nov 27, 2023 162k views
Ravi Sachaniya asked Nov 27, 2023
by Ravi Sachaniya
8.0k points
2 answers
5 votes
162k views