119k views
2 votes
the cost of two brands of a household is given. Find the unit price and tell which is better to buy. A) $6.15 for 24 fl oz of dishwashing liquid B: $9.60 for 42fl oz of dishwashing liquid A: $4.29 for 4 oz of shoe polish B: $6.33 for 6 oz of shoe polish

1 Answer

0 votes

Answer:

it is better to buy brand B for both dish washing liquid and shoe polish.

Explanation:

User Yagooar
by
8.3k points