150k views
5 votes
Cora bought 60 feet of cable for $13.20. She needs 20 more feet. If the unit price is the same, how much will she pay for the extra 20 feet of cable? She will pay an extra $].

1 Answer

7 votes

Answer:

$4.40

Explanation:

The price per foot is $13.20/60 = 0.22 per foot. To find the cost of the extra 20 feet of cable, we can multiply the price per foot by the number of feet needed:

0.22 x 20 = $4.40

Therefore, Cora will pay $4.40 for the extra 20 feet of cable.

User Connie
by
7.9k points