Answer:
$4.40
Explanation:
The price per foot is $13.20/60 = 0.22 per foot. To find the cost of the extra 20 feet of cable, we can multiply the price per foot by the number of feet needed:
0.22 x 20 = $4.40
Therefore, Cora will pay $4.40 for the extra 20 feet of cable.