94.5k views
0 votes
11) Cans of tuna cost $1.69 for 5 1/2
oz. At that rate, how much would 22 oz of tuna cost?

2 Answers

4 votes

Answer:

To find which tuna is a better deal, divide the cost by the number of ounces of tuna you are getting to get the cost per ounce.

$0.90/5 = $0.18 per ounce

$2.40/12 = $0.20 per ounce

Since the 5-ounce can of tuna has a cheaper unit rate price, meaning you are getting a better value, makes this the best option. I hope this was helpful and have a great day! :)

Explanation:

User Seanomlor
by
8.1k points
5 votes

Answer: 4 cans of tuna

Explanation:

5 1/2 x 4 = 22

User DaleK
by
7.7k points