137k views
1 vote
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$33.45. What is the unit price of the pairs of socks ​?

2 Answers

3 votes

Answer:6.69

Step-by-step explanation:you basically divide 33.45 by 5 and the will get you 6.69 which is the unit price of pairs of socks

User Zwickilton
by
8.1k points
2 votes

Answer: 6.69 dollars

Step-by-step explanation: 33.45/5 = 6.69

User ShawnDaGeek
by
7.6k points

Related questions