229k views
2 votes
1. If Vegetable Oil costs $3.47 for 48 ounces, what is the cost of 1 tablespoon of vegetable oil?

2. Chicken broth costs $2.52 for 32 ounces. What is the cost for 2 cups of broth?
3. There is ¾ of a pound of chicken in 2 cups diced and chicken costs $3.49 per pound, what is
the cost for the chicken
4. What is the total cost to prepare this recipe? Do not include excess ingredients you will not
use in the recipe. Ex. Only account for the tablespoon of oil.
5. What is the cost per serving to prepare this recipe? Make sure you read the directions for
serving amounts.

User Artless
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

There are 3 teaspoons in a tablespoon, and 48 ounces in 6 cups (48 divided by 8). Therefore, there are 96 tablespoons in 48 ounces (6 cups x 16 tablespoons per cup). To find the cost of 1 tablespoon, we can divide the cost of 48 ounces by 96 tablespoons:

$3.47 / 96 = $0.036 or approximately 3.6 cents per tablespoon of vegetable oil.

There are 16 ounces in 1 cup, so 32 ounces is equal to 2 cups. To find the cost of 2 cups of chicken broth, we can set up a proportion:

$2.52 / 32 ounces = X / 2 cups

X = ($2.52 / 32 ounces) x (2 cups) = $0.1575 per cup x 2 cups = $0.315 or approximately 32 cents for 2 cups of broth.

There are 16 ounces in 1 pound, so 3/4 of a pound is equal to 12 ounces (0.75 x 16). We know that 2 cups of diced chicken weighs 12 ounces, so the cost of the chicken can be calculated using the cost per pound:

$3.49 per pound / 16 ounces per pound = $0.218 per ounce x 12 ounces = $2.62 for the chicken.

To find the total cost to prepare the recipe, we need to add up the cost of all the ingredients used in the recipe. For example, if the recipe calls for 1 tablespoon of vegetable oil, 2 cups of chicken broth, and 3/4 pound of chicken, the total cost would be:

1 tablespoon of vegetable oil x $0.036 per tablespoon = $0.036

2 cups of chicken broth x $0.1575 per cup = $0.315

3/4 pound of chicken x $3.49 per pound = $2.62

Total cost = $0.036 + $0.315 + $2.62 = $2.97

To find the cost per serving, we need to know the total number of servings the recipe makes. Let's say the recipe makes 4 servings. To find the cost per serving, we can divide the total cost by the number of servings:

$2.97 / 4 servings = $0.7425 or approximately 74 cents per serving.

Hope This Helps!

User Michael Dean
by
7.9k points